fbpx

Lamine Diş

Lamine Diş: dişlerin ön yüzeylerinde minimal aşındırma ypılarak veya bazı vakalarda hiç aşındırma yapılmadan ince tabaka yaprak porselen yapının dişe yapıştırılma işlemidir.

Lamine diş ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Lamine Diş nedir?

Halk arasında “yaprak porselen” olarak bilinen porselen lamineler son yıllarda gittikçe popülerliği artan bir uygulama haline gelmiştir. Dişlerde oluşan lekelenmelerin beyazlatma işlemiyle istenen renge dönüştürülemediği, dişlerin şekil ve formundan memnun olunmayan, diş arası “diastema” dediğimiz boşlukların olduğu vakalarda kullanılmaktadır.

Lamine dişler gerek yapım aşaması gerekse kullanılan materyal açısından klasik porselen kaplamalardan daha farklıdır. Porselen kaplamalarda dişlerin tüm yüzeyinden 1-2 mm kadar bir aşındırma yapmak gerekirken, laminelerde dişlerin ön yüzeyinden 0,5-1 mm kadar bir aşındırma yapmak, bazı vakalarda hiç aşındırma yapmadan uygulama yapılabilir.

Lamine diş hangi durumlarda tercih edilir?

Antibiyotik kullanımından dolayı oluşan diş yapısına işlemiş geçmeyen renklenmelerde, hafif çapraşıklığın olduğu vakaların düzeltilmesinde, dişlerin boy veya şekil olarak formundan memnun olunmadığı durumlarda, dişlerde kırık sonucu veya çok fazla dolgu, kanal gibi işlem görmüş ve görsel bütünlüğün bozulmuş olduğu durumlarda, diş arası boşlukların bir bütün halinde kapatılmasında lamine dişler çözüm seçeneği olabilmektedir.

Lamine dişi kimler yaptırabilir?

Yukarıda bahsedilen durumlardan şikayeti olan her yaş grubundan yetişkin hastaya lamine uygulaması yapılabilir. Doğru endikasyon olup olmadığını tespit etmek için öncesinde diş hekimi muayenesi şarttır

Lamine diş nasıl uygulanır?

Tedaviye karar veren hastanın öncelikle başlangıç video, fotoğraf kayıtları ile birlikte ağız içi ölçüsü alınır. Alınan ölçü, kayıtlarla birlikte laboratuvara gönderilir. Hastanın şikayetleri ve beklentileri anlatılarak bu istekler doğrultusunda ön deneme yapabileceğimiz “mock-up” çalışması hazırlanır. Hasta üzerinde bu mock-up’lar yerleştirilir. Hekim ve hasta birlikte bu yeni hazırlanan dişleri görünüş, estetik ve fonksiyon açısından konuşarak değerlendirir. Hastanın istekleri ve beklentileri doğrultusunda gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra son bitim hali oluşturulur ve lamineler dişler üzerine yapıştırılır.

Lamine diş kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Lamine dişler düzenli bakımı yapıldığında uzun yıllar kullanılabilir. Kendi dişlerinize yaptığınız gibi lamineleri de sabah akşam düzenli olarak dairesel hareketlerle fırçalamanız ve düzenli diş ipi kullanmanız yeterlidir. Ayrıca;

  • Ağız gargaraları kullanarak ağız bakımını destekleyebilirsiniz.
  • Lamine dişlerin olduğu dişlerle çok sert gıdaları ısırma, koparma işlemi yapılmamalıdır.
  • Tırnak yeme, kalem ısırma gibi alışkanlıklar bırakılmalıdır.
  • Diş sıkma probleminiz varsa gece plağı kullanımı ihmal edilmemelidir.

Lamine dişlerin kullanım ömrü ne kadardır?

Ağız bakımına dikkat edip, doktor tavsiyesine uyan hastalar lamine dişlerini uzun seneler rahatlıkla kullanabilir. Laminenin yapıldığı porselen çok dayanıklı olduğu için aşınma gibi bir problemle karşılaşılmaz.

İmplant
Estetik Diş Hekimliği