fbpx

Henüz kaviteleşmemiş, dişte herhangi bir kırık ya da büyük madde kayıplarına sebep olmamış çürüklere başlangıç çürükleri diyoruz. Bu çürükler mine düzeyinde kalmış, opak beyaz renkte görülen; genellikle ortodontik tedaviler sırasında oluşmaya başlayan çürüklerdir. En çok çocuklarda ve gençlerde diş etine yakın olan bölgelerde yeterli hijyenin sağlanamadığı durumlarda (plak birikiminin fazla olduğu alanlarda) oluşur.

Başlangıç çürüklerini hastalarımız genç olduğu ve genellikle ön bölge dişlerinde oluştuğu için geleneksel kompozit uygulamalarıyla tedavi etmek yerine çok daha minimal invaziv bir yöntemle tedavi etmek istiyoruz. Başlangıç çürükleri henüz mine seviyesinde çürükler oldukları için geleneksel kompozit uygulamalarıyla ekstra madde kayıplarına sebep olmamak, dolgunun yıllar içinde renkleneceği ve sızdıracağını da düşünerek; Rezin infiltrasyon tedavisini tercih ediyoruz.

Koruyucu diş hekimliği uygulamalarından Rezin infiltrasyon; dişte herhangi bir madde kaybı yapmadan, tamamen teröpatik ajanlar ile çürüğün ilerlemesini durduran, opak beyaz renkte görülen çürüğün rengini doğal diş rengine getiren, dişte herhangi bir form ya da şekil değişikliğine sebep olmayan, ulaşılması zor arayüz çürüklerinde bile rahatlıkla kullanılabilen bir tekniktir.

Erken dönemde teşhis edilmesi halinde geleneksel kompozit uygulamalarına gerek kalmadan başlangıç çürüklerini tedavi edebilir, çürük ilerleyişini durdurabiliriz.

Dt. İrem Çimen