fbpx

İmplant Uygulaması Nedir?

Dental implant; ağızda eksik dişlerin yerine çene kemiği içerisine yerleştirilen, diş kökünü taklit eden titanyum yapılardır. Günümüzde diş eksikliklerinde kullanılan en güncel tedavi yöntemi dental implantlardır. Üzerine yerleştirilen hastaya uygun diş protezleri ile eksik dişlerin yeri doldurulur. Büyüme gelişimi tamamlanmış ve sağlık durumu elverişli olan her hastaya implant tedavisi yapılabilmektedir. Kemik gelişiminin tamamlandığı yaş kadınlarda ortalama 15-16, erkeklerde ise 17-18 yaşlarıdır.

İlk adımda gerekli klinik ve radyografik muayeneler yapılarak hastanın genel sağlık durumu değerlendirilir ve mevcut kemiğin implant için uygunluğu incelenir. Radyografi üzerinden milimetrik ölçümler yapılarak uygulanacak implantın marka, uzunluk ve çap kararı verilir. Cerrahi işlem lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. İşlem süresi, uygulanacak implant sayısına göre farklılık gösterir.

Operasyon öncesi/sonrası reçete edilen ilaçların alınması, işlem sonrasında antiseptik gargaraların kullanılması ve iyi bir ağız bakımıyla iyileşme süreci atlatılır. İmplantların kemiğe uyum periyodu beklendikten sonra protez aşamasına geçilebilir.

 

 

Dt. Haşmet Türker

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.