fbpx

İmplant Üstü Protez Nedir?

İmplant tedavisi, çoğunuzun zaten duyduğu, belki de yaptırıp kullandığı eksik diş giderme yöntemlerinden biridir. İmplant ise; çene kemiğine yerleştirilen biyo uyumlu titanyum vidalardır. Eksik dişlerin varlığı durumunda gerekli ağız içi muayene yapılır, panoramik röntgenler ve bazen de tomografiler yardımıyla çene kemiği incelenir. Kemiğin kalınlığı, boyu ve implant yapılacak bölgeyi bir arada değerlendirerek uygun implant hekim tarafından seçilir ve sizlere sunarak nasıl bir yol izleneceği netleştirilir.

İmplant uygulanıp, kemik ve implant uyum süresi tamamlanıp; protez yapım aşamasına geldiğimizde ise vidalı protez ve simante protez terimleri karşımıza çıkar.

Simante dişler, yapılacak olan protezlerin, abutmentlar aracılığıyla  implantlara yapıştırarak protezi yapmamızı sağlar. Vidali dişlerde ise durum biraz farklıdır. Vidalı dişlerde implant üzerine yapılan dişlerin, ağız içerisine açılan minik delikleri bulunmaktadır ve bu delikler dişlere uygun renkte dolgular ile kapatılırlar. Bu şekilde tasarlanan protezler bu delikler aracılığıyla yapılan implanlatlara vidalanarak sabitlenirler.

Vidalı Protez Avantajları Nelerdir?

  1. Protez sabitleme sırasında Siman olmadığı için oluşabilecek siman artığı kaynaklı riskler azaltılmış olur.
  2. Protezlerde oluşabilecek olası porselen atmaları ve kırıkları gibi durumlarda tamir için yapılan protezi sökmemiz gerekirse; vidalar aracılığıyla oldukça kolay bir şekilde söküp tamirini yapılabilir.
  3. Uygun vaka durumunda, az sayıda implant kullanılarak daha fazla sayıda diş yapabilme olacağı sağlar. İmplant üstü hibrit protezler olarak da adlandırılan  “all on four, all on five, all on x” gibi tedavi protokolleri önemli örneklerdir.
  4. Aynı şekilde belli dönemlerde protezlerin çıkarılıp altı kısımlarının temizlenmesi ve kontrol edilmesi gerektiğinde güzel olanaklar sağlar.

Bunlar öncelikli faydaları diyebiliriz. tedavinin uygunluğunun mutlaka uzman hekimler tarafından değerlendirilmesi gerekir. Tedavinin henüz implant planlama aşamasındayken vidalı protez olarak değerlendirilmesindeki avantajlar bu şekildedir.

Simante Protez Avantajları Nelerdir?

  1. Protez yapım aşamalarındaki hata risklerinin tolere edilebilmesidir.
  2. Ekstradan implant parça ihtiyacının olmaması sebebi ile maliyette uygunluk yaratmasındır.
  3. Vida deliğinin olmamasına bağlı olarak estetik problemlerin oluşmasının önlenmesidir.
  4. Protezin bitim; yapıştırma seansında adaptasyonu daha kolaydır.

İmplant üstü protez seçimi vakaya ve hastaya göre değişkenlik gösterir. En uygun protez türü avantajlarıyla beraber değerlendirilerek hekiminiz tarafınızdan belirlenir ve sizlere sunulur. Uygun tedavi yönteminin seçimi yapılacak olan protezi sağlıkla ve daha uzun yıllar kullanmanızı sağlar.

Dt. Özlem Yılmaz