fbpx

Gumym Smile Tedavisi

Diş hekimliğinde estetik gülüş algısı için beyaz, dolu dolu karanlık noktaların ya da pembe dişetlerinin göze batmadığı bir gülümseme yaratmak istenir. Gummy smile, konuşurken ya da gülerken diş etlerinin normalden fazla görünmesidir. Dişeti gülüşü olarak da isimlendirilir. Hastanın gülüş estetiğini direkt olarak olumsuz etkileyen bir faktördür.  Başlı başına bir sağlık sorunu yaratmasa da hastanın sosyal yaşantısını ve psikolojisini olumsuz etkilediği için karşılaştığımızda nedenini saptamamız ve tedavi seçenekleri sunmamız gereken bir olgudur.

Gummy Smile Nedenleri

Üst dudağın ince olması, üst dudağa etki eden kasın normalden kısa olması veya aşırı aktif olması gibi anatomik nedenlerden kaynaklanabilir. Üst çenenin aşırı gelişmesi, alt çeneye göre önde konumlanması gibi iskeletsel, gelişimsel nedenlerden kaynaklanabilir.

Dişeti hiperplazi yani dişetinin dişlerin üzerine doğru büyümesi sonucu karşımıza çıkabilir. Dişeti hiperplazileri kalıtımsal olabildiği gibi bazı ilaçların kullanımı sonucu oluşan tepki ya da periodontal hastalıklara bağlı enflamatuvar yanıt nedeniyle gözlenebilir.

Gummy Smile Tedavi Yöntemleri

Tedavi planlamasında yüz oranları, alt ve üst çene arası ilişki, diş-dudak konumlanması ve iskelet- yumuşak doku desteği değerlendirilir.

Periodontal cerrahi işlemler ile mine-sement sınırı gözetilerek dişlerin görülen kron boyları uzatılır. Görünen kron boyu aşırı uzatıldığında estetik tasarım olumsuz etkilenir. Dişin sement kısmı açığa çıkarsa diş hassasiyeti ve kök çürüğü oluşma riski gözlenebilir.

Diş boyunun uzatılmasının yeterli olmadığı olgularda dudak konumlandırma cerrahisi gerçekleştirilir. Dudağın altından küçük bir diş eti dokusu bandı çıkartılarak, diş eti dokusu daha düşük bir konuma dikilir. Bazı olgularda gummy smile botoksu ve dudak dolgusu gibi ek estetik işlemlerle tedavi desteklenebilir.