fbpx

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı; ten rengi, diş, diş eti ve dudak yapısı gibi bazı noktar dikkate alınarak kişiye estetik ve doğal gülüşü vermeyi amaçladığımız tedavi şeklidir. Bu işlemde çapraşık olan dişler, çürük olan dişler veya kişinin hoşuna gitmeyen renkte olan dişler bir miktar ufaltma işlemiyle kişinin istediği renkte, şekilde ve boyutta olacak şekilde hedeflenen tasarıma uygun hale getirilir. Seçilecek olan materyale bağlı olarak alt yapı ve üst yapı provaları yapılarak, alt ve üst  yapının diş eti ve dişle uyumu, yer düzlemine paralelliği,dişlerin birbiriyle dengeli bir şekilde kenetlenmesi, dudak mesafesi  ve dişlerin görünme miktarı  gibi bazı noktalar  kontrol edilerek kişinin istekleri doğrultusunda süreç tamamlanır.

Gülüş Tasarımında Materyal Seçimi

Gülüş tasarımında materyal seçimi çok önemlidir. Materyal seçiminde kişinin istekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Metal destekli porselen, zirkon destekli porselen, full seramik gibi bir çok seçenek mevcuttur. Metal destekli porselenler dayanıklılık açısından her ne kadar istenilen sonuçları verse de estetik açıdan beklentileri tamamen karşılamamaktadır. Bunun en önemli nedeni metal yapının ışığı geçirmeyip doğal dişlerdeki ışık geçirgenliğine bağlı oluşan  doğal renk tonlarının oluşturulmasına engel olmasıdır. Bu nedenle gülüş tasarımında ışık geçirgenliği olan materyallerin seçimi çok önemlidir. Bu anlamda zirkon destekli porselenler ve full seramik kronlar sıkça tercih edilmektedir. Ağız yapısı ve kişinin istekleri doğrultusunda materyal seçimi yapıldıktan sonra çok kısa bir sürede hedeflenen gülüşe ulaşmak mümkün.

Unutulmaması gereken nokta şu ki, gülüş tasarımı sadece hekimin bilgi ve deneyiminden oluşmaz kişinin ağız yapısı ve  istekleriyle evrilip şekillenir yani bunu bir görsele veya tek bir tasarıma bağlamak doğru olmaz. Gülüş tasarımı kişiye özeldir.

Dt. İbrahim Aksoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.