fbpx

Genel Anesteziyle Diş Tedavisi

Süt dişleri kendinden sonra gelen daimi dişler için rehberlik eder ve çıkmaları için gerekli yeri korur. Süt dişleri çene kemiğinin ve kasların gelişimini destekler. Erken süt dişi kayıpları çapraşıklıklar, çene gelişim problemleri oluşabilir. Çocuğun düzgün çiğneme ve beslenmesi için süt dişleri düşme yaşı gelinceye kadar ağızda kalmalıdır.

Diş hekimi korkusu olan veya iletişim problemi olan çocukların diş tedavilerini yapabilmek her zaman mümkün olamamaktadır. Böyle durumlarda tüm çürük dişlerin tedavileri ve koruyucu uygulamalar çocuğu, aileyi strese sokmadan sedasyon veya genel anestezi altında tek seferde yapılabilmektedir.

Genel anestezi planlanan hastaya öncelikle gerekli tahliller yapılarak anestezi almasında herhangi bir sakınca olup olmadığı kontrol edilir sonrasında 6 -8 saat arası aç olarak işleme gelinir ve yatışı yapılır.

Genel anestezi altında yaklaşık 1-2 saat içerisinde tüm diş tedavileri bitirilir. İşlem sonrasında anne ve babaları ile birlikte 1-2 saat kadar dinlenme odasında dinlendirilen çocuklar daha sonra evlerine gönderilir.

Tedavinin sonrası diş sağlığının uzun süreli olması için dikkat edilmesi gereken en önemli şey düzenli ve doğru bir yöntemle diş fırçalamaya devam edilmesidir. Düzenli diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.

Dt. Gizem Erkal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.