fbpx

Estetik Dolgu

Estetik Dolgu; çürük ve kırık dişleri onarmak, dişlerdeki kalıcı renk bozukluklarını gidermek, dişler arası boşlukları kapatmak, dişin boyunu uzatmak ve formunu değiştirmek için estetik kompozit
veya porselen materyalinden yapılan dolgulardır.

Estetik Dolgu nedir?

Estetik Kompozit Dolgu

Kompozit dolgular; diş rengini tamamen yansıtabileceği için özellikle ön bölgedeki diş çürüklerinin ve kırıklarının tedavisinde sıkça tercih ettiğimiz bir materyaldir. Yalnızca çürük veya kırık değil, hastanın estetik olarak memnun olmadığı ön dişlerinin istenen renk ve şekle getirilmesi için de kompozit dolgular kullanılabilir. Özellikle son yıllarda geliştirilen nano partikül içerikli özel ön bölge kompozitleri sayesinde renk ve sağlamlık açısından çok daha iyi sonuçlar elde edebiliyoruz. Tüm bu avantajların yanı sıra kompozit dolguların yapısı gereği dişe renk veren sigara, çay, kahve gibi ürünlerin zaman içerisinde dişte renk değişimine sebep olabileceği bilinmektedir.

Estetik Porselen Dolgular

Çürük veya herhangi bir sebepten dolayı aşırı madde kaybına uğramış dişlerin yenilenmesinde estetik porselen inlay/onlay dolgular en çok tercih ettiğimiz tedavi yöntemidir.

İnlay/onlay dolgu hangi durumlarda tercih edilir?

Çürük dokunun dişlerin içerisinde çok derine doğru indiği, sağlam diş dokusunun çok az olduğu durumlarda, kalan sağlıklı diş dokusunu maksimum korumak istediğimizde öncellikli tercihimiz porselen dolgulardır. Ağız içinden alınan ölçüye göre laboratuvar ortamında cad-cam sistemi ile dijital olarak dolgunun dizaynı yapılır ve porselen bloklardan dolgunun bitmiş hali hazırlanır.

Porselen dolguların kullanım ömrü ne kadardır?

Dizayn ve yapıştırma aşamasında teknik hassasiyet gerektiren inlay/onlay dolgular uygun koşullarda hazırlandığında hasta tarafından uzun senelerce rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Diş Eti Hastalıkları
Kanal Tedavisi