fbpx

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?

Dijital gülüş tasarımı kişiye özel yapılan bir çalışmadır. Gülüş tasarımı planlarken hastamızın isteklerini ve ihtiyaçlarını dikkate alıyoruz. Bu istek ve ihtiyaçlara göre hastamızın gülüşünü, dudak estetiğini, dişlerin konumunu dikkate alarak bir planlama yaparız. Bu işlemler bütününe gülüş tasarımı diyoruz. Günümüz dünyasında teknolojinin gelişmesiyle birlikte gülüş tasarımı da artık dijitalleşti. Eskiden daha uzun sürelerde yaptığımız işlemler artık daha kolay ve kısa süre almaya başladı.

Gülüş tasarımı planlanırken pembe estetik ile beyaz estetiğin dengesine çok dikkat ederiz. Bu iki estetiğin arasında çok ince bir denge vardır. Bu dengeyi korumaya çok özen gösteririz. İşlemlere başlamadan önce bu planlamayı doğru yapmak için teknolojiden destek alırız. Dijital gülüş tasarımının en büyük avantajı ise yapılacak olan işlemin planlamasının hastaya dokunmadan dijital ortamda kontrolüdür.

Dijital Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastamızın istekleri dinlenir, fotoğraflar çekilir ve dijital ortama aktarılır. Hastamızla birlikte ne istediğini ve bizim de neler yapabileceğimizi planlarız. Bu işlemleri yaparken gelişmiş bilgisayar yazılımları kullanırız. Hastamızın fotoğraflarını bu yazılımda editleyip en ideal gülüşü yakalamaya çalışırız. Sanal ortamda henüz işlemler başlamadan hastamız deneme sürüşüne çıkmış olur.

Tamamen dijital gülüş tasarımı planlıyorsak diş hekimleri için özel olarak üretilmiş dijital ölçü alabilen kameralar kullanmalıyız. Bu cihazlar hem çok hassas hem de maliyeti yüksek cihazlardır. Dijital ölçü aldıktan sonra yapacağımız çalışmaya göre dişlerde preparasyon işlemlerine başlanır. Preparasyon bittikten sonra tekrar ölçü alınır. Bu ölçü ile hastamızın çenesinin dijital kopyası hazırlanır. Dental designer ile ilk başta hastamız ile planlanan tasarımların birebir benzeri tasarlanır. Tasarlanan dijital Mock-uplar 3 boyutlu kazıcılara gönderilir. Bu cihazdaki datayla yaptığımız planlamaya uygun materyal seçerek üretim yaparız.

Dijital Gülüş Tasarımında Hangi Malzemeler Kullanılır?

  • Lamine Porselen
  • Cam Seramikler
  • Zirkonyum
  • Hibrit seramikler

Dijital Gülüş Tasarımı Öncesi Hazırlık

Dijital gülüş tasarımı multi-disipliner bir yaklaşımdır. Sadece dişlere bir kaplama yapılıp işlem tamamlanmaz. Öncesinde bir hazırlık süreci vardır. Tasarım öncesi ağız hijyeninin yeterli seviyede olması gerekir. Öncelikle diş eti problemleri çözülür, dolgular yapılır ve planlamada varsa ortodonti tedavisi uygulanır. Gerekirse hastaya beyazlatma da yapılabilir. Sağlıklı dişlere ve diş etlerine sahip kişiye yapılan gülüş tasarımı daha estetik gözükür.

Dt. Arda Hacarlıoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.