fbpx

Çocuklarda Kuron Kaplama

Diş çürüğü, çocuklarda yaygın görülen enfeksiyöz ve kronik bir hastalıktır. Dişlerin çürükten etkilenen yüzlerine göre hangi tedavi uygulanacağına karar verilir. Madde kaybı az olan dişlerde dolgu yeterli olurken, madde kaybının fazla olduğu, birden fazla yüzeyde çürük bulunan dişlerde kaplamaların kullanılması gerekir. Çocuk diş kaplamaları, çürümüş bir dişi işlevine kavuşturmak için dişe yapıştırılır. Doğal dişi taklit ettiği için çiğneme sırasında fonksiyon görür. Dolguya göre daha sağlamdır. Dişin tüm yüzeyini sardıklarından dişin tekrar çürümesi gibi sorunla karşılaşılmamaktadır.

Çocuk Diş Hekimliğinde Sıklıkla Kullanılan Kaplama Yöntemleri Nelerdir?

Paslanmaz Çelik Kaplamalar

Dünyada en sık kullanılan, en dayanıklı kaplama çeşididir. Her dişe özgü hazır bir formdadır ve diş üzerinde uyumlanarak hızlı bir şekilde uygulanır. Metal olduğu için gri renklidir. Bu nedenle arka dişlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Zirkonyum Kaplamalar

Kırılmaya oldukça dayanıklı, estetik kaplamalardır. Günümüzde özellikle erken çocukluk çağı çürüğünün olduğu durumlarda ön dişlerde estetik ve fonsiyonu geri kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır. Zirkonyum materyalinin plak birikimine izin vermemesi nedeniyle yeni çürük oluşumunun önüne geçilmektedir.

Çocuk Diş Kaplamaları Hangi Durumlarda Kullanılır?

  • Kanal tedavisi ve amputasyon gibi tedavilerden sonra
  • Erken çocukluk çağı çürüklerinin tedavisinde
  • Süt dişi altındaki sürekli dişlerdeki germ eksikliği olduğu durumlarda
  • Genetik ya da çevresel faktörlerin sebep olduğu defektli dişlerin tedavisinde

Uzm. Dt. Derya Nazlı Kuzgun Shakir