fbpx

Bruksizm Nedir?

Bruksizm istemsiz olarak diş gıcırdatma ve sıkma eylemidir. Gece veya gündüz oluşabilen fakat genellikle uyku sırasında gerçekleşen, dişlerin istem dışı ve güçlü bir şekilde sıkılması durumudur. Bruksizm baş ağrısının yanı sıra, çene eklemi bölgesinde ve bu bölgedeki ilgili kaslarda ağrı yaratır. Tedavi edilmediğinde çene eklem rahatsızlığına kadar ilerleyebilir.

Ayrıca, ilerleyen dönemde dişler zarar görebilir ve boyları kısalabilir. Bu durumda dikey boyut denilen çene ucu ve burun arasındaki mesafe azalır ve yüz görüntüsünde estetik sorunlar oluşabilir. Uzun süreli Bruksizm sonucunda sürekli sıkmaya bağlı olarak massater kas hacmi genişler. Bu da yüz yapısının daha geniş ve kare gözükmesine neden olmaktadır.

Bruksizm, Botoks ile Tedavi Edilebilir Mi?

Masseter botoks (Çiğneme Kası Botoksu) tedavisi hipertrofiye uğramış olan kasın rahatlamasına ve çenenin doğru konumlanmasına yardımcı olur. Böylece yüzün alt kısmında bir incelme oluşur. Bu sırada altta yatan temel etkenin (Diş sıkma,diş gıcırdatma..) de tedavisi ile kişinin bu alışkanlığı rahatlıkla bırakabileceği belirtilmiştir.

Dt. Damla Yaşar Türküsev