fbpx

All on Four İmplant Tekniği

All on Four Onur Yedikara

All on four tekniği nedir?

All on four tekniğini çenesinde hiç dişi olmayan ve arka bölgelerde yetersiz çene kemiği olan hastalarda, kemiğe açılı bir şekilde 4 adet uzun implantın yerleştirilerek hastaya sabit bir protez kazandırılması olarak adlandırabiliriz.

All on four Tekniği Her hastaya uygulanır mı?

All on four tekniğinin uygulanabilmesi için hastanın uygulanacak çenesinde hiç dişinin olamaması ve ön bölgede all on four tekniğine uygun kemik kalınlığının ve uzunluğunun bulunması gerekir. Bu şartların sağlanması halinde, hastanın sistemik durumu da uygun ise hastaya all on four tekniği uygulanabilir. Çene kemiğinde all on four tekniği için yeterli kemik yok ise kemik takviyesi yöntemleri ile önce kemik oluşumu sağlanır ve ardından bu teknik uygulanabilir.

All on four tekniğinde aynı implantlar mı kullanılır?

All on four tekniğinde standart implantlara göre daha uzun implantlar kullanılmaktadır. Çünkü üzerine gelen kuvvetin implantlarda açılı bir şekilde karşılanması gerektiği için implantın kemik ile maksimum ölçüde temas etmesi gerekmektedir. Buradaki en önemli nokta protez ile implantın bağlantısındaki ara parçadır. Kullanılan implantın all on four tekniğine uygun bir implant olması gerekmektedir.

All on four tekniğinin normal implantlara göre avantajı nedir?

All on four tekniği uygulanan bir hastada, hastanın gün sonunda dişlerinin tamamlanmış olması mümkün olabilmektedir. Daha önceden hazırlanan protezler, implantlar yerleştirildikten sonra birleştirilerek uygulandığı gibi, implantların ağız içerisine yerleştirildikten kısa süre içerisinde protez hazırlanması da mümkün olabilmektedir.

All on four tekniği dişlerin çekiminden hemen sonra uygulanabilir mi?

All on four tekniği çekimlerle aynı seansta da uygulanabilmektedir. Buradaki önemli nokta, İmplantlar yerleştirildikten sonra en az 35 Newton luk bir tork ile implantların çene kemiğinde tutunduğunun bilinmesidir. Eğer çekim sonrasında implantların bu kuvvet ile kemiğe bağlanabilmesi mümkün gözükmüyor ise bölge kemik ilavesi yapılarak veya ilavesiz bir şekilde iyileşmeye bırakıldıktan sonra iyileşen kemiğe uygulanması daha doğru olacaktır.

All on four tekniği ağrılı bir tedavi midir?

All on four tekniği uygulamadan önce bölgenin tamamen uyuşturulduğundan emin olunduktan sonra tedaviye başlanır. Bu sayede hastanın tedavi sırasında herhangi bir ağrı hissetmesi mümkün olmayacaktır.

Dt. Onur Yedikara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.